Alienum phaedrum torquatos nec eu, vistraxiti rtssa periculiser ex, nihil lab teger enim nequm lutpatetendis in mei meis an pericula.

Instagram

Follow Us

Zsuzsa Rózsavölgyi (HU): OLD POND

Detaily
Datum: 26 března, 2022
Čas: 20:00
Místo: PONEC - divadlo pro tanec
Druh události: taneční divadlo + diskuze
O akci

Trubýši jsou drobní žahavci žijící v provazcovitých koloniích. Stoupají a klesají vodou díky vzdušným vakům, fosforeskují a kdyby měli vědomí, bude kolektivní. Jsou závislí na sobě navzájem i na vnějších podmínkách. Zsuzsa Rózsavölgyi vychází z jednoho izolovaného fenoménu, aby demonstrovala mnohem více. Její přístup je choreografický, matematický i existencionální. Experimentuje v oblasti pohybu, hledá možnosti napojení se skrze něj a klade divákovi otázku, co se stane, když začneme svá těla vnímat skrze vnější prostředí? Výchozím bodem pro tanec je mikrokosmos tůně, ve které všechno souvisí se vším. Tři tanečníci svým minimalistickým pohybem zkoumají spolubytí v kolonii. Jejich kostýmy září pod UV světlem a jejich tanec stoupá a klesá ve vertikále, stejně jako svazky trubýšů v hlubinách. Old Pond můžeme vnímat jako neustálý proces změny, která přichází zevnitř i zvenku a proměňuje naše společné vnímání.  

Po představení proběhne moderovaná česko-anglická diskuze s Zsuzsou Rózsavölgyi a Janou Burkiewiczovou z pražské skupiny Burki&Com k postupům choreografie při řešení environmentálních otázek. Moderuje Ewan McLaren.

Old Pond byl poprvé uveden v roce 2014 v MU Theatre v Budapešti. Na popud Bazaar Festivalu se tvůrci rozhodli projekt obnovit a uvést ho v rámci programu. 

“Captain Cousteau v ženském těle – objevuje a nechává nás objevovat. Její imaginace zahrnuje všechno, co může být přeneseno z žijící, bujné přírody do organického kulturního pohybu. Celý evoluční řetězec je zde zobrazen a rozpracován, zakořeněn v bio-romantismu známém ve vizuálním umění a užívání prvků mikro-pohybů a mikro-sekvencí.”  – Csaba Králl, ÉS

Partneři pro uvedení v Praze: Maďarský institut v Praze a PONEC – divadlo pro tanec. 

 

Koncept: Zsuzsa Rózsavölgyi, Tóbiás Terebessy

Choreografie: Zsuzsa Rózsavölgyi

Performeři: Tamás Bakó, Sándor Petrovics, Zsuzsa Rózsavölgyi

Asistence: Marcio Canabarro, Arnaud Blondel, Júlia Lányi

Skladba: Bánk Sáry

Programování: Dávid Mórász, Viktor Vicsek

Elektroinženýr: Tibor Roller

Video: Péter Juhász

Světelné a zvukové efekty: Dávid Krolikowszki

Kostýmy: Nóra Bujdosó

Koprodukce: SÍN Culture Centre and Workshop Foundation

Délka: 50 minut 

Zsuzsa Rózsavölgyi je tanečnice a choreografka. Vedle studia fyziologie a titulu z kineziologie vystudovala tanec a taneční pedagogiku na Contemporary Dance Academy v Budapešti. Ve své tvorbě spolupracuje s vizuálními umělci, hudebníky a vědci a několikrát byla za svoji multimediální tvorbu nominována na Labanovu cenu. Během evropského turné se svým sólovým projektem 1,7 se také účastnila  Bazaar festivalu 2018. V roce 2021 festival navštívila se svým work in progres Anthropodeny V současné době pracuje jako pomocná pedagožka současného tance na National Academy of the Arts v Oslu.

Sdílení