Alienum phaedrum torquatos nec eu, vistraxiti rtssa periculiser ex, nihil lab teger enim nequm lutpatetendis in mei meis an pericula.

Instagram

Follow Us

Neja Tomšič (SI): THE OPIUM CLIPPERS

Detaily
Datum: 27 března, 2022
Čas: 17:00
Místo: Studio ALTA
O akci

Připravte se na čaj o páté. Kapičky pryskyřice migrují po nezralé makovici. Obsahují alkaloidy, především morfin. Při užívání opia se dostavuje pocit euforie, klidné extáze, absence bolesti, která zužuje zorničky. Křehkost, čistota a jemnost ruční malby porcelánových čajových souprav v sobě nese stejně jako mák setý drastický příběh kolonizace, kapitalismu a mocenství. Čaj stejně jako opium pluje na velkých lodích, opouští svůj domovský přístav a jejich trajektorie brázdí světový oceán. Za každou skutečností se schovává příběh. Neja Tomšič vypráví a skrze ilustrace na čajových hrnečkách a konvičkách transformuje divákův zážitek v umělecky mnohovrstevnatou událost. Drobné malby s sebou nesou velké příběhy 18. a 19. století. Stejně jako se setkává čaj s opiem, setkává se divák s historií. Stačí se jen posadit, zúžit zorničky, naslouchat křehkému hlasu porcelánu a nechat se provést čajovým obřadem.

Intimní verze pro maximálně 10 diváků. Bez titulků, v anglickém jazyce.

Vizuální esej The Opium Clippers se poprvé hrála v roce  2017. Dosud byla inscenace uvedena v 11 zemích.

V roce 2018 byl projekt publikován v nakladatelství Rostfrei pod stejným názvem The Opium Clippers. Publikace byla oceněna jako nejlepší umělecká kniha sezony 2017/2018. Ve stejném roce získala ještě jedno ocenění, a to na Slovinském knižním veletrhu za nejlepší knižní design.

Koncept, kresby a účinkující: Neja Tomšič

Porcelán/keramika/hrnečky: Anja Slapničar

Hudba: Gašper Torkar

Produkce: Gledališče Glej, Neja Tomšič

Podpořeno: MoTA – Museum of Transitory Art until 2018

Poděkování: Zisha – čajna hiša

 

Délka představení: 90 min

Jazyk: anglicky

Partner pro uvedení v Praze: Studio ALTA. Velvyslanectví Republiky Slovinsko v Praze  

Neja Tomšič je performerka, básnířka, spisovatelka, zdatná vypravěčka a její multidisciplinární přístup k umění zasahuje i do oblastí výtvarného umění a fotografie. Ráda hledá příběhy z minulosti a experimentuje s jejich různými narativy. Je členkou Nonument Group, skupiny tvůrců, která se snaží skrze umění oživovat zapomenuté architektonické monumenty 20. století.

Sdílení