Bazaar festival

Bazaar Festival je mezinárodní přehlídka progresivních scénických prací divadelních a tanečních inovátorů, kteří mají zdravý odstup od oficiální kultury a nebojí se jít do rizika. Dramaturgie Bazaaru se soustředí na tvůrce nezávislé scény střední a východní Evropy a od roku 2019 i Blízkého východu.

Bazaar Festival je reakcí na dlouhodobé formování početné dynamické skupiny zvědavých diváků vyhledávajících aktuální průkopnické formy jevištní tvorby a otevřený dialog o budoucnosti naší společnosti, a současně na aktuální politickou situaci v daných zemích, která v různé míře vytváří na místní umělce čím dál větší tlak.

Praha a Česká republika hraje již tradičně důležitou roli v zastávání svobody projevu nejen českých umělců a i na to Festival Bazaar navazuje. Rozšířením dramaturgie o tvůrce z Blízkého východu navíc Bazaar pomáhá čelit obavám Středoevropanů z tohoto regionu, který má čerstvější zkušenosti s hrůznými fenomény jako je chudoba, migrace, diktatura nebo válka.

Do programu jsou cíleně zařazovány umělecké osobnosti, které nepřistupují k ostatním členům tvůrčího týmu autoritářsky, pracují kolektivně a dávají kolegům prostor k vyjádření, a to při zachování vysoké umělecké kvality i tvůrčí odvahy. Bazaar tak uvedl díla jako One Gesture (Wojtek Ziemilski, PL), představení hledající společný jazyk se sluchově postiženými performery, Grace (Hodworks, HU), tanečníky, kteří reagují na konzervatismus statečným porušováním pravidel či Černá zem pohltí toho, kdo odstoupí zrádně! (Oliver Frljič, Mladinska, SL), mapující rozpad Jugoslávie a nenávist zde panující.

Dalším zásadním pilířem Bazaar Festivalu je kontinuální hledání nových cest, jak přiblížit umělecký proces tvorby široké veřejnosti. Proto je Bazaar také důležitým „urychlovačem vývoje“ děl, která jsou teprve ve fázi vzniku. Bazaar již od prvního ročníku poskytuje autorským divadelním tvůrcům, prostřednictvím krátkých rezidencí a možnosti uvést ukázku z chystané inscenace, prostor pro klíčový krok ve vývoji nového díla. Bazaar také často přivádí zpět umělce, jejichž práci bylo možné sledovat ve fázi vývoje na uplynulých ročnících. Diváci tak mají šanci vidět jak umělecký proces, tak i výsledné představení.

Bazaar festival je na pražské scéně od roku 2015 a standardně probíhá v březnu na nezávislých scénách jako je Studio ALTA, Alfred ve dvoře, divadlo Archa, Ponec apod.

SLOVO DRAMATURGA | EWAN MCLAREN

Je čas ponořit se hluboko, hluboko pod povrch. Pod všemi krásnými vrstvami a rozptýleními se ale odehrává mnohem víc, než si myslíme. Aktivujme své senzory, ponořme se hluboko a poslouchejme: je to seismické, tektonické a ksakru dynamické. Roztavené horniny, vodonosné vrstvy, ledové příkrovy a hlubokomořské proudy tečou nepředvídatelně, tlačí a popohánějí, formují terén, mořské krajiny i naši budoucnost.
A teď se zamyslete nad mocnými a podmanivými silami, které působí v uměleckém prostředí. 10. ročník Bazaar Festivalu nám nepřinese nic, co zůstává na povrchu. Ve střední a východní Evropě pracují umělci, kteří se rozhodují jít do hloubky, stávají se změnou, kterou chtějí ve světě vidět, a jejich praxe přesahuje samotnou tvorbu. Někteří se vzdávají většiny ostatních věcí, aby se mohli soustředit na dlouhodobé závazky k rozvoji, na tříbení myšlenek, na zdokonalování přístupu, na hledání těžko dostupných poznatků, na vnímání věcí, které běžně vnímat nelze a které si možná s uměním na první pohled nespojujeme. To jsou ti odvážní praktikující. Jakmile se dostanou do hloubky, mohou na dlouhou dobu zmizet z dohledu. Nyní ale máme možnost být svědky jejich cest. Jaké síly jimi hýbou? Jaké technologie, metody a nástroje používají? Co vynášejí z hlubin? Zapněme senzory a pojďme s nimi. 10. ročník Bazaar Festivalu zajímají právě tyhle Odvážné praxe.

BAZAAR / BAZAAR / BAZAAR / BAZAAR