a

Alienum phaedrum torquatos nec eu, vistraxiti rtssa periculiser ex, nihil lab teger enim nequm lutpatetendis in mei meis an pericula.

Instagram

Follow Us

Bazaar Festival

Bazaar Festival je mezinárodní přehlídka progresivních scénických prací divadelních a tanečních inovátorů, kteří mají zdravý odstup od oficiální kultury a nebojí se jít do rizika. Dramaturgie Bazaaru se soustředí na tvůrce nezávislé scény střední a východní Evropy a od roku 2019 i Blízkého východu.

Bazaar Festival je reakcí na dlouhodobé formování početné dynamické skupiny zvědavých diváků vyhledávajících aktuální průkopnické formy jevištní tvorby a otevřený dialog o budoucnosti naší společnosti, a současně na aktuální politickou situaci v daných zemích, která v různé míře vytváří na místní umělce čím dál větší tlak.

Praha a Česká republika hraje již tradičně důležitou roli v zastávání svobody projevu nejen českých umělců a i na to Festival Bazaar navazuje. Rozšířením dramaturgie o tvůrce z Blízkého východu navíc Bazaar pomáhá čelit obavám Středoevropanů z tohoto regionu, který má čerstvější zkušenosti s hrůznými fenomény jako je chudoba, migrace, diktatura nebo válka.

Do programu jsou cíleně zařazovány umělecké osobnosti, které nepřistupují k ostatním členům tvůrčího týmu autoritářsky, pracují kolektivně a dávají kolegům prostor k vyjádření, a to při zachování vysoké umělecké kvality i tvůrčí odvahy. Bazaar tak uvedl díla jako One Gesture (Wojtek Ziemilski, PL), představení hledající společný jazyk se sluchově postiženými performery, Grace (Hodworks, HU), tanečníky, kteří reagují na konzervatismus statečným porušováním pravidel či Černá zem pohltí toho, kdo odstoupí zrádně! (Oliver Frljič, Mladinska, SL), mapující rozpad Jugoslávie a nenávist zde panující.

Dalším zásadním pilířem Bazaar Festivalu je kontinuální hledání nových cest, jak přiblížit umělecký proces tvorby široké veřejnosti. Proto je Bazaar také důležitým „urychlovačem vývoje“ děl, která jsou teprve ve fázi vzniku. Bazaar již od prvního ročníku poskytuje autorským divadelním tvůrcům, prostřednictvím krátkých rezidencí a možnosti uvést ukázku z chystané inscenace, prostor pro klíčový krok ve vývoji nového díla. Bazaar také často přivádí zpět umělce, jejichž práci bylo možné sledovat ve fázi vývoje na uplynulých ročnících. Diváci tak mají šanci vidět jak umělecký proces, tak i výsledné představení.

Bazaar festival je na pražské scéně od roku 2015 a probíhá každoročně v březnu na nezávislých scénách jako je Studio ALTA, Alfred ve dvoře, divadlo Archa, Ponec apod.

Vstupenky budou k dostání v předprodeji v síti GoOut.

Ewan McLaren - ředitel festivalu

„TEMATICKY SE BUDE LETOŠNÍ BAZAAR FESTIVAL VĚNOVAT HROZBÁM A NEZODPOVĚZENÝM OTÁZKÁM UVNITŘ ČLOVĚKA I VE SPOLEČNOSTI: OD POTLAČENÝCH VNITŘNÍCH POCITŮ AŽ K VELKÝM SPOLEČENSKÝM ZMĚNÁM OHROŽUJÍCÍM SVOBODU LIDÍ UVNITŘ I VNĚ EVROPSKÉHO REGIONU. LZE ZVRÁTIT CHOD DĚJIN A SPOLEČNOST LÉČIT? JSOU NĚKTERÉ HROZBY ZAKOŘENĚNÉ V KAŽDÉM Z NÁS? DIVÁCI SE MOHOU TĚŠIT NA PĚT INTENZIVNÍCH DNŮ PLNÝCH VYNALÉZAVÝCH I ODVÁŽNÝCH INSCENACÍ.“
Bazaar Bazaar
Hodworks: Grace

14. března 2019

Ponec - divadlo pro tanec

Khouloud Yassine: Hrdinové

14. března 2019

Alfred ve dvoře / Motus

Ligna: Opojení a zlost

17. a 18. března 2019

Divadlo Archa