SDÍLENÍ ODVÁŽNÉ PRAXE
Pasi Mäkelä (FI):
Why be Somebody when You can be Sub-body?

  • datum: 25 března, 2025
  • čas: 15:00
  • místo: AVU Veletržní (Veletržní 61)
  • druh události: Workshop
vstupenky

Pasi Mäkelä v rámci festivalu Bazaar zve k prozkoumání uměleckého procesu, který spojuje improvizaci, fyzické divadlo a zvukové umění. V workshopu inspirovaném projektem FUGK se účastníci ponoří do hledání rovnováhy mezi strukturou a volností, mezi rituálem a náhodou, a zjistí, jakým způsobem tělo, hlas a prostor mohou tvořit performativní svět na pomezí racionálního a iracionálního.

Jak pracovat s chaosem, absurditou a site-specific tvorbou? Pasi Mäkelä zve k nahlédnutí do jeho uměleckého procesu a ke sdílení principů, které formovaly jeho nejvýznamnější díla. Skrze improvizaci, fyzické divadlo a zvukové umění hledá způsoby, jak propojit strukturu s volností a dát tvar i zdánlivě nahodilým situacím. Jaké místo má rituál, náhoda nebo instinkt v performativní tvorbě? A kdy je nejlepší nechat věci prostě plynout?

Součástí artist talku bude i workshop inspirovaný projektem FUGK – Finno-Ugric Garage Kabuki, který spojuje prvky japonského kabuki s garážovou estetikou a ugrofinskými kořeny. Pasi Mäkelä pracuje s tělem jako nástrojem, hlasem jako hudbou a prostorem jako scénářem. Přijďte prozkoumat hranice mezi racionálním a iracionálním, mezi řádem a šílenstvím – a zjistěte, co se stane, když se pustíte do neznáma.

Bio

Pasi Mäkelä je finský tvůrce performancí, konceptuální umělec a hudebník žijící v Praze. Ve své tvorbě se pohybuje na pomezí improvizace, body artu, sound artu a site-specific představení. Jeho nejnovější projekty, včetně Sabotanic Garden - Zahrady smrti nebo Walrus Vampire Show, ukazují jeho jedinečný přístup k divadlu a vystupování na jevišti. Jako hudebník působí na pražské improvizační scéně a v kapele The Spermbankers. V letech 1998 - 2002 studoval divadelní režii na Akademii umění v Turku. V letech 2012 - 2017 vystupoval se sólovou fyzickou představení Tonttu na Slovensku, v Německu, Finsku, Švédsku, České republice, Rakousku a v USA a se svým dlouhodobým site-specific projektem Buto Uuno Turhabuto (2004-2008) převážně ve Finsku, ale také v České republice a Francii. Nyní působí jako pedagog na pražské DAMU.

Délka workshopu: cca 150 minut
Artist talk proběhne v anglickém jazyce.