Alienum phaedrum torquatos nec eu, vistraxiti rtssa periculiser ex, nihil lab teger enim nequm lutpatetendis in mei meis an pericula.

Instagram

Follow Us

Eero Epner, Mart Kangro & Juhan Ulfsak (EE): WORKSHOP

Detaily
Datum: 25 března, 2023
Čas: 20:00
Místo: Divadlo X10
Druh události: divadlo, performance
O akci

Dovolte si na chvíli se ztratit. Surrealistickou cestou skrze lidskou psyché vás povedou tři mazaní matadoři estonské divadelní scény (mj. ex-legendární Theatre NO99). Nechte tři bílé muže, aby vám s péčí vše vysvětlili. Jak správně rozřezat dřevo, jak se starat o starého člověka, jak se opalovat ve vězeňské cele v Petrohradu s jediným oknem orientovaným na východ nebo jak správně naložit s mrtvolou. Z WORKSHOPU si zkrátka odnesete vše, co pro svůj život potřebujete. Nástrojů je nespočet, věci, které je třeba naučit a naučit se, brzy ďábelským tempem zahltí vaši mysl. A co když je lidské tělo také věc, kterou je nutné obstarat patřičnými nástroji? Nebojte se, bude o vás dobře postaráno. V temném lese se neztratíte, pokud nejste slabší povahy.

Námět, realizace, performance: Mart Kangro, Juhan Ulfsak, Eero Epner
 

Producent, konzultant: Maria Arusoo

Hudba: Artjom Astrov

Světla: Oliver Kulpsoo

Produkce: Eneli Järs

Koprodukce: Kanuti Gildi SAAL

Podpořili: Cultural Endowment of Estonia


Poděkování: Jana Kadastik, Hannes Praks, Kairi Mändla, Reigo Tammjärv, AS MASS

Uvedení na  BAZAAR festivalu v Praze  podpořilo Ministerstvo kultury Estonsko a Velvyslanectví Estonské republiky.

 

Délka: 100 min 

Jazyk: angličtina

 

Juhan Ulfsak je filmový i divadelní  herec a režisér. Jeho energický herecký styl a umělecké principy od 90. let 20. století významně určují podobu estonského avantgardního divadla. Ulfsak, který působí v divadle Von Krahl jako herec a v posledních letech i jako režisér, vychází z anarchismu, punku, dekadence, surrealismu a konceptualismu, ale ve svých inscenacích rekontextualizuje i klasické hry. Jako herec a režisér působili v dalších estonských divadlech (Divadle NO99) a v zahraničí (Münchner Kammerspiele).

Mart Kangro je choreograf, režisér a tanečník na volné noze. Ve své tvorbě se zaměřuje na smysluplnost lidského těla a pohybu v divadle jako sémiotického časoprostoru a na existenciální otázky jevištní situace. V posledních letech realizuje díla, v nichž sám nehraje (Divadlo NO99 a Divadlo Von Krahl, a také v Moskvě). Kangro získal za svou práci řadu ocenění a dalších uznání, a to jak v Estonsku, tak mimo něj.  

Eero Epner se jako dramaturg podílel na zhruba 60 inscenacích, často je autorem jejich textů nebo částí textů. Od roku 2005 působil v divadle NO99. Spolupracoval s několika desítkami režisérů, mimo jiné mnohokrát s Kangrem a Ulfsakem. Na jevišti se Epner jako herec objevil pouze jednou (v inscenaci Marta Kangra), což se obešlo bez většího ohlasu.

 

Sdílení