Alienum phaedrum torquatos nec eu, vistraxiti rtssa periculiser ex, nihil lab teger enim nequm lutpatetendis in mei meis an pericula.

Instagram

Follow Us

Y: SWEAT & FIRE (CZ) UVÁDÍ VIKTORA SZERI (HU): FATIGUE

Detaily
Datum: 25 března, 2024
Čas: 18:30
Místo: Divadlo X10
Druh události: Tanec
Organised By: Divadlo X10 & Bazaar Festival
O akci

Ve spolupráci s Y Events, experimentální dramaturgickou řadou Divadla X10 pohybující se na hranách divadla a vizuálního umění, uvádíme událost Y: Sweat and Fire. Komponovaná událost společně s participujícími umělkyněmi a umělci prozkoumává kolektivní spojení jednotlivců rytmem, zvukem, neviditelným vlněním, bublající energií a napětím pronikajícím do zapojených těl. Noc strukturovaná nádechy a výdechy, vibrující hmotou a zpocenými těly se otevírá návštěvnictvu – aby se vtělilo do snového prožívání tady a teď. Do prostoru, kde sebe odevzdáváme druhým. 

Součástí tohoto komponovaného večera bude performance FATIGUE, pohybový projekt maďarského umělce Viktora Szeriho.

Prudké změny nálad, migrény, nesoustředěnost a demotivace. Dnešní uhnaná doba, umělecká nadprodukce, informační přehlcení i politická situace ve světě v nás čím dál častěji vyvolávají chronickou únavu. Ta může vést k absolutní ztrátě kreativity a tvůrčí spontaneity. Ve FATIGUE mladý a mezinárodně oceňovaný performer Viktor Szeri skrze filtr syndromu vyhoření zkoumá tvůrčí proces a limity vlastního těla i mysli. Namísto potlačování vlastní apatie ji Viktor ve své choreografii vyzdvihuje do popředí. Odvážně se oddává vyčerpání a touze nedělat vůbec nic. Jeho monotónní pohyby a vyprázdněný pohled uvádí publikum do jakéhosi transu či bezčasí, ve kterém se sice můžeme ztratit, ale také dosáhnout úlevy a osvobozujícího ticha. Kdy jste si naposled dovolili se zastavit? Kdy jste se plně poddali únavě a zaposlouchali se sami do sebe? Kdy jste se skutečně soustředili na vlastní prázdnotu?

 

photo ©János R. Szabó

photo ©János R. Szabó

photo ©János R. Szabó

photo ©Iringo Simon

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LINE-UP

18:30 | doors

18:30–20:30 | Eduard Adam Orzsulik & Evil Medvěd #performance

21:00–21:45 | Viktor Szeri: Fatigue #performance

22:00–22:30 | Vojtěch Märc #lecture

22:45–23:30 | Becka McFadden #performance

 

18:30–20:30 | František Fekete #installation

18:30–23:30 | adina malina, Al Yakubouskaya, Elena Pecenová #installation

 

Y: SWEAT & FIRE

Kurátoři: Anna Chrtková, Petr Dlouhý

Umělkyně*umělci: adina malina ▪ Al Yakubouskaya ▪ Becka McFadden ▪ Eduard Adam Orzsulik & Evil Medvěd ▪ Elena Pecenová ▪ František Fekete ▪ Viktor Szeri [Budapešť] ▪ Vojtěch Märc

Grafika Y Events: Terezie Chlíbcová

 

FATIGUE

Vytvořil a účinkuje: Viktor Szeri

Hudba: András Molnár

Kostýmy a scénografie: Csenge Vass

Video: Tamás Páll

Projekce: Ákos Tóth

Světla: Ferenc Payer

Jazyk: čeština a angličtina

 

Viktor Szeri je nezávislý performer, choreograf a tanečník žijící v Budapešti. Jeho tvorba je multidisciplinární, setkávají se v ní různé umělecké formy a vyvolává dojem upřímné blízkosti a intimity. Svou spontánností a zapojováním improvizace do uměleckého procesu usiluje o sdílení hlubokých pocitů a různorodých nálad. Tanec je v jeho tvorbě i životě zcela zásadní a představuje primární jazyk, kterým Szeri komunikuje se světem. Za sólo Fatigue obdržel prestižní taneční cenu Rudolfa Lábána a umístil se také na seznamu „Twenty24 Artists“ mezinárodní taneční sítě Aerowaves.

Divadlo X10 rozšiřuje svou dramaturgii o sérii kurátorovaných večerů Y EVENTS zaměřujících se na současné performativní umění, na propojení lokální a mezinárodní scény, prolínání žánrů a hledání nových narativů, organizačních struktur a tematických rámců. Y vytváří sdílený časoprostor, který hledá styčné body mezi teorií, současnou performancí a imerzivní instalací, jehož rovnoprávnými členy jsou umělci, teoretici stejně tak jako každý (ne)přítomný návštěvník. Program cyklu Y zajišťuje kurátorský tandem Anna Chrtková – Petr Dlouhý.

 

Sdílení